Kuidas saavutada rahulolu rööprähklemise keskel (vol 1)
Kasulik lugemine

Kuidas saavutada rahulolu rööprähklemise keskel (vol 1)

Tead seda tunnet, mil käes on alles hommik kuid juba tunned, et maailm rebib sind mitmesse suunda – tähtaeg pitsitab, sõnum ootab vastust ning suur hulk asju kirjas, mis ootavad tegemist. Tunne on nii rahutu, sest tead, et asju mida teha on mitmeid, kuid sind ainult üks ja aega nii vähe. Minulgi algasid päevad varasemalt nii kuni hakkasin üha teadlikumalt suunama energiat sinna, kuidas luua rahulikumat päeva ja kuidas võtta ühe asja kaupa. Siinsest ja ka järgmisena avaldatavast postitusest saad suure hulga nippe, kuidas suurendada keskendumist ja vähendada seadmete võimu enda üle. Ikka selleks, et saaksid kõik tehtud ja tunneksid end seejuures hästi.

Sinu võim seadmete üle

Cal Newport enda raamatus Digital Minimalism räägib sellest, kuidas tehnoloogia on arenenud ning me inimestena võtame alati hea meelega uue tehnoloogilise vidina kasutusele, kui see meie elu aitab. Samas näeme asja juures alati head külge, mõtlemata mida me sellega kaotada võime. Näiteks Facebook aitab meil olla kõigiga ühenduses, ka nendega, kes kaugel näiteks teisel mandril (selge pluss pool), samas võime kaotada aega mil inimesega silmast-silma suhtleme, sest oleme liigselt telefonis (selge miinus pool).

Tehnoloogia ja eriti ka sotsiaalmeedia ning nutiseadmete kasutamine on muutnud seda kuidas me toimime, kuid sellele muutusele pole suutnud järgi tulla meie mõtlemine ja see kuidas neid võimalusi ning seadmeid vaatame. Tarbime head poolt, unustades kuidas luua olukordi, kus vähendame miinus poolt. Selle osas sa nüüd hulga nippe saadki oskamaks nutiseadmeid ja sotsiaalmeediat kasutades teha seda nii, et sina ise otsustaksid millal ja mida tarbid.

Alustame telefoniga

Enne esimese nipi juurde minemist rõhutan veel, et näited on kirjutatud rohkem iPhone’i kontekstis, kuna kasutan seda ise. Samal ajal toimib see suuresti ka Androidi puhul üsna sarnaselt (testitud mitme inimese peal ja toimisid need nipid edukalt ka nendega), sest suures pildis on süsteemid sarnased.

Lülita välja teavitused (notifications) – mine settings (seaded), teavitused ja lülita välja enamike rakenduste teavitused.

  • Jäta alles teavitused ainult kalendri puhul (et ei magaks maha mõnda kohtumist); Google Mapsi osas (kui lähed kuskile siis hea kui navigatsioon ikka toimib), toidukulleri osas (kui ikka tellid, siis hea toit kätte saada) ja telefonikõnede osas (kui helistatakse, siis hea võimalusel vastu võtta). Kõik muud asjad keera maha. Väga okei on, kui vastad sõnumitele siis kui otsustad seda teha, mitte iga asja ja tegevuse keskel minutiga.
  • Üks hea nipp omamaks kontrolli enda seadmete üle on panna paika ajad (kuni paar korda päevas) mil neis oled, mitte igal ajahetkel ja tahtmatult (selle vältimiseks need nipid siin järjest kirjas on).
  • Kõik rakendused mille osas teavitused peale jätad, mine rakenduse peale ja lülita välja märgid (badges). Nii ei ole iga äpi juures ka seda väikest punast nupukest mis näitab, et miskit uut on tulnud. Punane värv on pandud sinna väga tarkade inimeste poolt käivitamaks meie alarme (tegelikult seal 99% midagi tuleohtlikku siiski pole ja kannatab oodata aega, mil oled valinud sinna minna).

Peida sotsiaalmeedia ja sõnumite saatmise rakendused. Mõlemad asjad on ehitatud nii, et meid hoida neid võimalikult kaua tarbimas ja see õnnestubki üsna hästi. Natukesest scrollimisest saavad tunnid ning muud asjad jäävad ootama

  • Selleks, et nende üle kontroll haarata käitu järgmiselt. Algatuseks pane need rakendused ühte kausta.
  • Seejärel, jäta esimesele lehele ainult üks, just see, mis kõige vähem oluline ning teisele lehele pane kõik ülejäänud. Nii ei näe sa juhuslikult neid rakendusi midagi muud otsides ja lood endale parema võimaluse ennast kontrollida.
  • Samuti võid kausta nime ära muuta.
  • Pane paika aeg mil neid rakendusi vaatad. Nii kontrollid sina enda elu versus elu sind.

Määra kindlaks “Do Not Disturb” aeg. Mine seaded – Do Not Disturb.

  • Vali aeg, millal võiks telefon sulle rahu anda. Näiteks mul on määratud telefon selle peale vahemikus 22-07. See on aeg, kus ükski asi mu telefonist läbi ei tule ja saan keskenduda üllatus-üllatus, magamisele.

Pane endale neutraalne taustapilt. See aitab samuti hoida meelt rohkem rahulikuna ja säilitada kontrolli enda telefoni üle.

  • Kõige parem variant on selle jaoks musta värvi taustapilt. Lisaks sellele, et ta teeb eelöeldut aitab see ka säästa enam akut, mis tähendab et pead telefoni vähem laadima. Win-win?
  • Selle jaoks mine seaded – wallpaper (taustapilt) – vali uus – still (rahulik)

Lisa sisupiirangud. See on äge punkt ja miski, mis mul endal aidanud telefoni tarbimist enam kui 30 minutit vähendada (mu keskmine telefoni tarbimisaeg igapäevaselt ongi umbes 30-50 minutit). Nimelt olles vana jalgpallur, siis meeldib ikka lugeda jalgpallialaseid uudiseid ühelt kindlalt leheküljelt. Samas liigselt see mulle juurde ei anna. Nii siis panin endale selle lehe osas piirangu peale ja on tekkinud kõvasti enam aega uute ägedate asjade jaoks.

  • Selle jaoks mine seaded – Ekraaniaeg (Screen Time) – Content & Privacy Restrictions > Web Content ja sealt vali “Limit Adult Websites.” Seejärel lisa need lehed, mille osas tahad enda aega piirata.
  • Ma olen selle osas läinud üsna kaugele, piirates mitmeid erinevaid lehti lisaks telefonile ka tahvlis ja arvutis, sest kuigi nad on toredad ajaviited, siis vähemalt minu enda eesmärkidele see tegevus mind lähemale ei aita ja seega pole mõtet neid tarbida. Pigem sisustan aega näiteks lugemisega. Kui sa tahad seda siiski enda aja osaks jätta, siis on sul võimalik alati panna ajaline limiit kaua saad kindlat kohta tarbida või alustada ainult ühes seadmes selle piiramisega.

See on algus/baas

Eelnevad viis nippi on ühelt poolt tegelikult väikesed tegevused, samas mõjukad aitamaks sul enda keskendumist ja rahulolu tõsta. See kui edukad me oleme sõltub paljuski keskkonnast, mille loome ja kuna telefon on niivõrd loomulik osa meie elust on oluline osata seda ise kontrollida, laskmata telefonil meid kontrollida.

Järgmises postituses saad sa veel teada nippe ka arvuti jaoks omamaks suuremat kontrolli seda kasutades. Palju siin nimetatut on võimalik juba ka sinna või tahvlisse ilma ootamata ümber kanda, sest süsteemid on enamasti sarnased. Kui tahad veel nippe, siis antud postitus ning seadmete kasutamise stiil sai inspiratsiooni järgnevast postitusest, mis väga pikk ja põhjalik: https://bit.ly/3psxvMC

5 nippi kuidas alustada enda arendamisega

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Sul on võimalus saada teada viis nippi, kuidas alustada enda arendamisega ning mida teha, et jõuda enda eesmärkidele lähemale.​

  • Kuidas leida enda kirge ja saada paika, mis sa elus soovid
  • Kuidas seada eesmärke nii, et need reaalselt ka täituksid
  • Kuidas jõuda kiiremini ning edukamalt enda seatud sihtideni

"*" indicates required fields

This field is for validation purposes and should be left unchanged.
0
0
Sinu ostukorv
Sinu ostukorv on tühiTagasi e-poodi